Ułatwienia dostępu

Święto Odzyskania Niepodleglości 2023

W tym roku obchodzimy 105. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Aby uczcić kolejną rocznicę uczniowie klas 5a i 5b przygotowali krótkie przedstawienie, które upamiętniło tę doniosłą chwilę. Pomiędzy tekstem mówionym przez dzieci znalazły się przepiękne pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów klas 5 jak i chóru szkolnego. Na koniec wszyscy uczniowie klas 4-8 w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu" odśpiewali wspólnie hymn państwowy. Wychowawcy klas piątych serdecznie dziękują pani Annie Szewczuk za oprawę muzyczną i przygotowanie uczniów do apelu.

Karolina Łukomska

zDolny Ślązak 2023

W dniach 16 - 27 października 2023 r. odbywały się w naszej szkole zmagania w szkolnych etapach konkursu zDolny Ślązak. Jest to prestiżowy konkurs wojewódzki dla uczniów klas IV-VIII SP realizowany w ramach Dolnośląskiego Systemu Wspierania Uzdolnień. Miło nam poinformować, że do drugiego etapu na szczeblu powiatowym zakwalifikowali się następujący uczniowie: Oliwia Sitek z języka polskiego,  Alan Jurczyński z języka angielskiego, Adam Serwiński i Szymon Torończak z geografii.


Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych etapach.


B. Gnat

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Dziś  - 17 listopada, obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie, którzy uczestniczyli w Konkursie o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia zostali Ekspertami i mieli szansę sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia u swoich kolegów, pracowników szkoły, rodziców i pana Dyrektora. Osoby, które pomyślnie zdały egzamin, otrzymały certyfikat  Eksperta Tabliczki Mnożenia. Mistrzom Tabliczki Mnożenia pan dyrektor wręczył medale. Mistrzami TM zostali:
Meggiolaro Serena; Buzek Pola; Wolańska Aleksandra; Małkowski Patryk; Jurczyński Alan.
Mistrzom gratulujemy i liczymy na to, iż w przyszłym roku liczba świetnie znających tabliczkę mnożenia i dzielenia wzrośnie.


B. Gnat

OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS

8 listopada 2023 r. uczniowie SP wzięli udział w ogólnopolskim konkursie Matematycznym OLIMPIADA WIEDZY ARCHIMEDES.PLUS zorganizowanym przez wydawnictwo Amermedia . Uczestnicy zmagali się z matematycznymi zadaniami o różnym stopniu trudności.
Wyniki zostaną ogłoszone 10 stycznia 2024 r. Maksymalnie można uzyskać 100 punktów. Uczniowie, którzy zdobędą co najmniej 80 pkt otrzymają tytuł laureata.


Życzymy powodzenia!


B. Gnat

Konkurs - różaniec 2023


          Październik w kościele katolickim to miesiąc poświęcony Maryi i pięknej modlitwie różańcowej, modlitwie prostej, a zarazem kompletnej pod każdym względem. W różańcu łączą się i uzupełniają wszystkie rodzaje modlitwy: uwielbienie, pochwała, błaganie, wstawiennictwo, dziękczynienie. Jest to niewątpliwie ważny czas w Kościele katolickim.
A dlaczego w tym miesiącu?
Otóż 7 października 1571 ważyły się losy chrześcijaństwa w Europie. W bitwie pod Lepanto państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały flotę Imperium Osmańskiego. Zwycięstwo to ówczesny papież Pius V przypisał interwencji Matki Bożej wzywanej na różańcu odmawianym w czasie błagalnych procesji po ulicach Rzymu. W dowód wdzięczności w 1572 roku ogłosił ten dzień świętem Matki Bożej Zwycięskiej. Oficjalnie dopiero papież Leon XIII w 1885 roku, z racji różańca, ogłosił październik miesiącem maryjnym. Dwa lata później wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie Królowo Różańca Świętego, módl się za nami. Również w październiku (13 października 1917 r.) w Fatimie Matka Boża ukazała się dzieciom z różańcem w dłoni i powiedziała: Jeżeli chcecie uniknąć nieszczęścia, jakie zagraża światu, módlcie się na różańcu.
          Po tych wszystkich kolejach losu, październik wpisał się na stale w kościele katolickim jako maryjny miesiąc różańcowy. Na pamiątkę tych wydarzeń dzieci z Zespołu Szkół w Jeżowie Sudeckim co roku przyłączają się do obchodów jakże pięknej tradycji chrześcijańskiej i bardzo liczna grupa uczniów bierze udział w konkursie na wykonanie dowolną techniką najpiękniejszego różańca. Uczestników zaangażowanych do tego zadania nie zabrakło i tym razem. Kreatywność, pomysłowość i indywidualność uczniowskich prac zaskoczyła organizatorów po raz kolejny. Laureatami tegorocznej edycji konkursu na wykonanie różańca zostali:
kl.  IB
1.miejsce - Antoni Połeć
2.miejsce - Jowita Kozik
3.miejsce - Nikola Gurtatowska, Tymon Musiał, Igor Stefaniszyn

kl. IC
1.miejsce - Cezary Łysiak
2.miejsce - Jakub Sawicki
3.miejsce - Milan Robel

Gratulujemy i dziękujemy, nie tylko dzieciom, ale przede wszystkim rodzicom, którzy zaangażowaniem i wsparciem pobudzają swoje pociechy do działania i pomagają w kultywowaniu tak pięknej tradycji.
                                                                                                                                                                                                                       Organizatorzy