Ułatwienia dostępu

Dzień bez plecaka

Uczniowie naszej szkoły z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, tak jak i wielu w całym kraju, 12 maja br. przyszli do szkoły bez plecaka. Ale aby przynieść wszystkie potrzebne rzeczy na lekcje musieli wykazać się inwencja twórczą i pomysłowością. Już od wczesnych godziny porannych można było zaobserwować niebanalne rozwiązania właśnie "bez plecaka szkolnego". Były i walizki podróżne, koszyki, aktówki, skrzynki narzędziowe, wózki dziecięce i wiele, wiele innych.

Sylwia Mackiewicz

Dzień Dziecka 2023

1 czerwca 2023r. z okazji Dnia Dziecka Samorząd Uczniowski i nauczyciele zorganizowali na Orliku wspólne zabawy i gry sportowe z nagrodami i słodkim poczęstunkiem. Także strażacy z OSP w Jeżowie Sudeckim przygotowali dla wszystkich zainteresowanych kilka konkurencji strażackich. Pogoda dopisała i mogliśmy w stylu piknikowym miło spędzić ten dzień.

Sylwia Mackiewicz

KOCIAKI – PROJEKT „CZTERY PORY ROKU – WIOSNA”

 

Zrealizowaliśmy trzecią część projektu CZTERY PORY ROKU. Tym razem naszym gościem była wiosna.

Zaczęło się bardzo ciekawie, bo z prezentacji utworzonej w programie Power Point przez Klaudię, dowiedzieliśmy się jak wita się wiosnę w Polsce i na świecie. Było wiele zaskakujących ciekawostek. Aron, wykorzystując plakat, profesjonalnie opisał nam zwiastuny obecnej pory roku. Kolejny występ należał do Mikołaja, który przygotował wielką krzyżówkę z hasłem. Każdy dostał jej egzemplarz i mógł sprawdzić swoją wiedzę i pokolorować obrazek. Nazwy wiosennych kwiatów utrwalaliśmy przy przepięknych ilustracjach wykonanych przez Tymona – posłużą nam jeszcze w trzeciej klasie. Z nazw kwiatów wpisanych do diagramu wyszło nam hasło „wiosna”. Jak jeszcze można przekazać informacje o budzącej do życia porze? Na pomysł zagadek wpadła Iza. Chętnych do odpowiedzi był las rąk, ciężko było wybrać tę jedną. Na koniec wystąpił Victor. Tematem przewodnim jego opowieści było „Nowe życie”. Viki przygotował własnoręcznie plakat z rysunkami zwierząt i ich maleństw. Bardzo ciekawie opowiedział o rodzącym się życiu różnych zwierząt. Wszyscy chętnie obejrzeli pracę kolegi, jednak największa niespodzianka czekała na koniec. Odwiedziły nas niedawno urodzone jagnię o smakowitym imieniu Oreo oraz coś, na co lepiej w lesie się nie natknąć – mały warchlak zwany pasiakiem, a właściwie pasiaczka 😉, bo to dziewczynka. Zagłaskaliśmy te słodziaki.

To był dzień pełen pięknie przekazanych wiadomości i niesamowitych emocji. BRAWA dla grupy WIOSNA. Prezentowanie idzie nam coraz lepiej. Czekamy na grupę LATO.

Monika Janik

Ogólnopolski Konkurs matematyczny i fizyczny Panda 2023

W dniu 14 kwietnia uczniowie naszej szkoły brali udział w Ogólnopolskim Konkursie matematycznym i fizycznym Panda 2023. Konkurs ma formę testu składającego się z 30 pytań. Do każdego pytania podane są cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden jest prawidłowy. Za udzielenie poprawnej odpowiedzi uczestnik otrzymuje 1 punkt. Za udzielenie błędnej odpowiedzi -1 punkt. Nie udzielenie odpowiedzi sprawia, że zawodnik otrzymuje 0 punktów.
Pytania zawarte w teście miały zróżnicowany stopień trudności, co pozwoliło sprawdzić wiedzę każdemu.
Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.

B. Gnat

Lekcja historii na żywo

9 maja br. uczniowie naszej szkoły oraz najstarsze przedszkolaki wzięli udział w pokazie historycznym pt. "Życie i kultura w średniowieczu", który przedstawiła Grupa Rekonstrukcyjna - Rekonstrukto. Uczniowie mogli zapoznać się z kulturą i zwyczajami rycerskimi w średniowiecznej  Europie. Każdy z uczestników pokazu mógł zapoznać się z replikami zbroi, mieczy, kolczugi, kopii, korbaczy czy buzdyganów. Została także zaimprowizowana inscenizacja pojedynku rycerskiego oraz uczniowie dowiedzieli się jakimi cechami powinien odznaczać się rycerz.

Sylwia Mackiewicz

Majowe święta

„Niedługo zaczyna się miesiąc maj i piękny będzie nasz cały kraj, a maj jest bogaty w świąteczne daty”. Tymi słowami, uczniowie klas drugich ZSP w Jeżowie Sudeckim, rozpoczęli uroczystą akademię. Połączenie wierszy, piosenek i filmu edukacyjnego było tak ciekawe, że widzowie z dużą uwagą, zainteresowaniem i w ciszy wysłuchali istotnych informacji związanych ze zbliżającymi się świętami: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi, 3 maja – Uchwalenie Konstytucji.

Apel był okazją na sprawdzenie najmłodszych czy wiedzą co znaczy być patriotą i jak można to okazać. Tego sprawdzianu nikt się nie spodziewał, ale zdany został na szóstkę, którą uczniom wystawił Pan dyrektor.

W maju jest co świętować, m.in.:

4 maja – Dzień Hutnika, Dzień Strażaka

8 maja -  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

9 maja – Święto Unii Europejskiej

15 maja – światowy Dzień Rodziny

22 maja – Dzień Praw Zwierząt

26 maja – Dzień Matki

31 maja – Światowy Dzień Bez Papierosa.

Udanej majówki życzą uczniowie klasy 2 A i B

z wychowawczyniami Moniką Janik; Elżbietą Maćków

Wycieczka klas szóstych na Chojnik

W dniu 11 maja uczniowie klas szóstych udali się na wycieczkę na zamek Chojnik. Aby dotrzeć do celu uczniowie mieli za zadanie wykazać się sprytem, orientacją w terenie, zwinnością i umiejętnością oglądania, słuchania i czytania ze zrozumieniem. Podpowiedzi były ukryte pod postacią filmów, nagrań głosowych, puzzli, map, zagadek. Następnie weszli na wieżę zamku, z której można było zobaczyć jedne z najpiękniejszych widoków na Kotlinę Jeleniogórską. Z góry zeszli czerwonym szlakiem. Zmęczeni, ale w wesołych nastrojach udali się do domu.


B. Gnat

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom"

Po kilku latach ponownie został przeprowadzony etap powiatowy  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" na terenie miasta Jelenia Góra oraz powiatu karkonoskiego przez Zarząd Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Jeleniej Górze i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie, S. Słabicki i K. Złotkowski. Na etapie konkursowym zwracano uwagę na  zagadnienia: organizacja i zadania ochrony przeciwpożarowej w Polsce, organizacja państwowej straży pożarnej, środki gaśnicze, sprzęt pożarniczy. podręczny sprzęt gaśniczy, zagrożenie pożarowe lasu, organizacja i zadania osp oraz ich związku oraz pierwsza pomoc. Chociaż nie udało się zakwalifikować do finału to Gratulujemy wiedzy i umiejętności. 

Zmagania konkursowe odbyły się  21. kwietnia 2023r. w nowej siedzibie KPN  w Jeleniej Górze- Sobieszowie. Uczestnicy konkursu w oczekiwaniu na wyniki zwiedzili Centrum Przyrodnicze - Edukacyjne, będąc niejako na przedpremierowym otwarciem, mogąc samodzielnie działać i zdobywać wiedzę.

Sylwia Mackiewicz