Ułatwienia dostępu

Bezpieczne wakacje 2025

W dniu 11.06.2025 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami policji, KP I w Jeleniej Górze, kierownik – asp. Paweł Zajączkowski, dzielnicowym - st. sierż. Dawidem Pudło, celem profilaktyki prawidłowych, bezpiecznych zachowań oraz postaw wśród uczniów:

1) Bezpieczne wakacje (zasady bezpiecznego zachowania, uwrażliwienie na czyhające zagrożenia).

2) Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży w aspekcie agresji, przemocy
i cyberprzemocy - odpowiedzialność karna nieletnich.

3) Odpowiedzialność karna nieletnich wobec zażywania substancji psychoaktywnych, środków odurzających i używek.

4) Roztropne i odpowiedzialne korzystanie z narzędzi i zasobów cyfrowych
oraz technologii informacyjno - komunikacyjnych.

Joanna Bagińska

Bezpieczeństwo w czasie ferii zimowych

W dniu 10.01.2024 r. w auli szkolnej, funkcjonariusz policji, dzielnicowy st. sierż. Dawid Pudło i asp. Małgorzata Kostrzewa przeprowadzili rozmowę w zakresie bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych oraz sposobów postępowania w sytuacji zagrożenia celem profilaktyki prawidłowych, bezpiecznych zachowań oraz postaw wśród uczniów:
1.Bezpieczna droga, bezpieczeństwo w domu i na stokach oraz sposobów postępowania w sytuacji zagrożenia.
2.Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży w aspekcie agresji, przemocy i cyberprzemocy oraz zażywania substancji psychoaktywnych, środków odurzających i używek - odpowiedzialność karna nieletnich.
3.Roztropne i odpowiedzialne korzystanie z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz technologii informacyjno - komunikacyjnych.

Joanna Bagińska

Jedno życie - projekt profilaktyczny

W dniu 09.04.2025 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim uczestniczyli w projekcie profilaktycznym „Jedno życie”.

Spotkanie „Jedno życie” miało na celu:

- zwiększenie świadomości młodzieży na temat uzależnień od substancji psychoaktywnych (narkotyków, mediów społecznościach, gier komputerowych, hazardu, zakupoholizmu).

- zmniejszenie wpływu znaczących czynników ryzyka, które prowadzą do szeroko pojętych używek

- osłabienie czynników ryzyka poprzez wzmacnianie czynników chroniących, tj. pokazywanie jak wzmacniać zdrowie psychiczne i fizyczne poprzez: rozwijanie swoich pasji, uprawiania sportu, zdrowe odżywianie, skupieniu się na swoich marzeniach, uczeniu się swoich emocji, szacunku do drugiego człowieka oraz uświadamianiu, że każdy człowiek jest wartościowy bez względu na pochodzenie, status społeczny, czy rodzinę.

  Całość przeplatana była autorską muzyką artysty, która zawiera pozytywne treści motywujące młodzież do walki o lepsze jutro, o swoje pasje i marzenia, a także o życie bez nałogów.

Joanna Bagińska

Spotkanie z przedstawicielami Policji

18.10.2023 r. o g. 9.00 (klasy 1-3) i 9.30 (4-8) w auli szkolnej odbyły się spotkania przedstawicieli Policji (KMP w Jeleniej Górze) z uczniami celem profilaktyki prawidłowych, bezpiecznych zachowań oraz postaw wśród uczniów:
1.Bezpieczna droga do i ze szkoły (zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, bezpieczne korzystanie z przejść dla pieszych, poboczy i w środkach komunikacji).
2.Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży w aspekcie agresji, przemocy i cyberprzemocy - odpowiedzialność karna nieletnich.
3.Odpowiedzialność karna nieletnich wobec zażywania substancji psychoaktywnych, środków odurzających i używek.
4.Roztropne i odpowiedzialne korzystanie z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz technologii informacyjno - komunikacyjnych.

 

Joanna Bagińska

pedagog


                                                                                                                                                                                                                 

Spektakl profilaktyczny

W dniu 27.02.2025 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim (klasy 7-8) były w Jeleniogórskim Centrum Kultury na spektaklu pt. „Ćpunka”.

Scenariusz został napisany w oparciu o książkę pt. „Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek. Spektakl opowiada wstrząsającą historię dziewczyny przypadkowo wplątanej
w spiralę narkotykową, której historia posłużyła do stworzenia postaci kobiety w tym scenicznym obrazie. Kolejne etapy choroby, aż po niemal ,,złoty”, czyli śmiertelny strzał, odmierzają rytm poszczególnych scen. ,,Jedna z dziesięciu osób, która spróbuje, uzależni się od niego, a co trzecia z tych, które się uzależnią umrze”. To zdanie zaczerpnięte z klinicznych i policyjnych statystyk, a wiszące jak widmo wyroku nad każdym sięgającym po narkotyk, pojawia się kilkakrotnie spektaklu niby refren. Nieprzypadkowo. Ta inscenizacja ma bowiem służyć przełamaniu stereotypu w myśleniu na ten temat. A stereotyp jest następujący : ,,mnie się jakoś uda, a zresztą …. cóż tam statystyka, albo wyniki badań…”. A one są przerażające! Spektakl utrzymany jest w konwencji fabularyzowanego dokumentu. Z jednej strony pozwala to zachować wierność książkowym zwierzeniom bohaterki ,,Pamiętnika….”, z drugiej zaś strony daje możliwość wprowadzenia na scenę postaci Narratora, który korzystając z obecnej, a znakomicie bogatszej wiedzy na ten temat, niż w czasach powstania książki, staje się mentorem oprowadzającym widza po meandrach narkotykowej spirali, dodając inscenizacji światła współczesności.

Joanna Bagińska

Spotkanie rodziców ze specjalistą

W dniu 18.05.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim odbyła się pedagogizacja rodziców/opiekunów pt.: Wspomaganie zdrowia psychicznego dziecka w sytuacji narastającego lęku oraz złości. Praktyczne wskazówki jak uczyć dziecko radzenia sobie z trudnymi emocjami w sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych celem profilaktyki i ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz wskazania roli rodziny jako środowiska oferującego dziecku wsparcie niezbędne dla zachowania dobrostanu na poziomie poznawczym, behawioralnym, emocjonalnym i społecznym.

Prelegentem była Pani Dorota Rzepczyńska, mgr pedagogiki specjalnej (specjalność - resocjalizacja), edukator w zakresie szkolenia dorosłych, trener treningu kontroli złości wg H.M. Kellner, certyfikowany trener Treningu Zastępowania Agresji A. Goldsteina, terapeuta CBT, specjalista z zakresu strategii motywacyjnych.

Joanna Bagińska



Bezpieczne ferie

W dniu  08.02.2023 r.odbyło się spotkanie przedstawicieli policji z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jeżowie Sudeckim.
Celem spotkania była profilaktyka bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych, prawidłowych, bezpiecznych  zachowań i postaw wśród uczniów:
1.Bezpieczne ferie (zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, stokach, organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach).
2.Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży w aspekcie agresji, przemocy  i cyberprzemocy - odpowiedzialność karna nieletnich.
3.Odpowiedzialność karna nieletnich wobec zażywania substancji psychoaktywnych, środków odurzających i używek.
4.Roztropne i odpowiedzialne korzystanie z narzędzi i zasobów cyfrowych  oraz technologii informacyjno - komunikacyjnych.

Joanna Bagińska

Spotkanie z rodzicami uczniów klas I-III

W dniu 29.02.2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jeżowie Sudeckim odbyła się pedagogizacja rodziców/opiekunów w zakresie tematycznym „Agresja uczniów klas 1-3, jak sobie z nią radzić?”.

Prowadzenie: Dorota Rzepczyńska, mgr pedagogiki specjalnej (specjalność – resocjalizacja), edukator w zakresie szkolenia dorosłych, trener treningu kontroli złości wg H.M. Kellner, certyfikowany trener Treningu Zastępowania Agresji A. Goldsteina, terapeuta CBT, specjalista z zakresu strategii motywacyjnych.

Joanna Bagińska

Spotkanie z Policją

W dniu 28.09.2022 r. odbyło się spotkanie przedstawiciela policji, dzielnicowego mł. asp. Marcina Mazura z uczniami.

Celem spotkania była profilaktyka bezpieczeństwa. Podczas prelekcji przypomniano zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w szkole, omówiono ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży w aspekcie agresji, przemocy i cyberprzemocy oraz odpowiedzialność karną nieletnich.

Zajęcia odbyły się trzech grupach wiekowych:

Klasy II-III, klasa I:

  1. Bezpieczna droga do szkoły, bezpieczeństwo w szkole i w drodze ze szkoły.
  2. Bezpieczne korzystanie z przejść dla pieszych, poboczy i w środkach komunikacji.

Klasy VI-VIII:

      3. Ryzykowne zachowania dzieci i młodzieży w aspekcie agresji, przemocy i cyberprzemocy - odpowiedzialność karna nieletnich.

      4. Odpowiedzialność karna nieletnich wobec zażywania substancji psychoaktywnych, środków odurzających i używek.

  1. Roztropne, odpowiedzialne i prawidłowe wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

                                                                                              Joanna Bagińska

Pedagog szkolny