Babie lato w Karkonoszach

Wrześniowa aura niestety nie rozpieszczała nas w tym roku, jednak początek października zaskoczył nas wysokimi temperaturami i bezchmurnym niebem. Babie lato w pełni to dla miłośników pieszych wędrówek  idealna okazja do organizacji krótkich wycieczek po naszych pięknych Karkonoszach. Uczniowie klasy 8b oraz 6a z naszej szkoły właśnie w tym czasie postanowili spędzić aktywnie czas na turystycznym szlaku z Sosnówki do Bukowca. W trakcie wycieczki poznaliśmy bogatą historię regionu, dotarliśmy do dawnych słowiańskich korzeni oraz nauczyliśmy się  jak różnorodność kulturowa i narodowa wzbogaciła naszą najbliższą okolicę. Wśród miejsc, które odwiedziliśmy znalazła się kaplica św. Anny na stoku z Grabowca z Dobrym Źródłem, gdzie nasi podopieczni poddali się morderczej próbie biegu z wodą w ustach w celu zapewnienia sobie szczęścia w miłości. Odwiedziliśmy kościół w Miłkowie, poznając tam dzieje miejscowych laborantów, a przy okazji dowiedzieliśmy się co w Karkonoszach robili Walonowie oraz eskulanci z Tyrolu. Uczniowie mogli tu również podziwiać średniowieczny pręgierz oraz krzyż pokutny z dobrze zachowanym rytem. Ostatnim przystankiem na naszej trasie był Bukowiec, który zachwycił nas pięknie ukształtowanym krajobrazem w stylu angielskim, gdzie zwiedziliśmy sztuczne ruiny świątyni Ateny, średniowiecznej wieży a nawet rzymskiego amfiteatru. Noc spędziliśmy w schludnym i przyjaznym schronisku Skalnik. W tracie zwiedzania uczniowie pilnie śledzili trasę, robili zdjęcia  i wykonywali polecenia z przygotowanych wcześniej kart pracy. Największą atrakcją okazały się jednak konkurencje w rywalizacji drużynowej. Uczestnicy podzieleni na zespoły mogli spróbować swoich sił w strzelaniu, konkurencjach zręcznościowych i grach terenowych. Wycieczka w Karkonosze była bez wątpienia wspaniałą przygodą i okazją do nauki. Bliskość natury, piękna pogoda, mnogość atrakcji i doświadczeń oraz dobry humor wszystkich uczestników sprawiły, że zapamiętamy naszą eskapadę na długi czas. Szkoda tylko, że babie lato przypomina nam, że wkrótce w górach pojawi się zima.

Warto przypomnieć, jak cennym doświadczeniem dla naszych podopiecznych jest możliwość udziału w szkolnych wycieczkach. W dobie gier komputerowych i wirtualnego świata Internetu, często są jedyną okazją do zmierzenia się z funkcjonowaniem w świecie realnym bez pomocy i wsparcia rodziców. Niekiedy nawet prozaiczne czynności związane z przygotowaniem posłania, posiłku lub samodzielnym zadbaniem o higienę stają się prawdziwym wyzwaniem. Wspólne wyjazdy integrują, uczą  zasad współżycia i współdziałania w grupie, pobudzają aktywność i  promują zdrowy tryb życia.  Rozwijają świadomość ekologiczną oraz  kształtują pozytywne wzorce obywatelskie, lokalny patriotyzm oraz  postawy tolerancji dla innych kultur. Wycieczki odgrywają szczególną rolę w realizacji podstawy programowej  i kształcenia poprzez liczne sytuacje, które wymagają twórczych rozwiązań, a przede wszystkim budzą ciekawość i skłaniają do myślenia. Wycieczki sprzyjają rozwijaniu kontaktów interpersonalnych,  uczą samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych.

Artur Breczko