Akcja czytelnicza ,,Z bajką i baśnią przez życie’’

W październiku 2022 roku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nauczyciel biblioteki przeprowadził wśród najmłodszych czytelników akcję czytelniczą ,,Z bajką i baśnią przez życie’’. Odbyła się ona pod hasłem „Nauczyciele czytają uczniom”. Celem przedsięwzięcia było promowanie czytania bajek i baśni, kształcenie wrażliwości czytelniczej, zdobywanie wiedzy i wychowanie szczęśliwego człowieka.
        Czytanie bajek i baśni uczy odróżniania dobra od zła, dostarcza pozytywnych wzorców, wpływa na rozwój uczuć i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów.
          ,,Czym chleb dla ciała, tym baśń dla duszy’’, tak  można podsumować rolę baśni w wychowaniu dziecka. Dzięki czytaniu odpowiedniej literatury dziecko staje się lepsze, bogatsze wewnętrznie, pragnie, aby zawsze triumfowało dobro i sprawiedliwość. Bajki i baśnie dają dziecku wsparcie, poczucie siły i nadzieję.
        Po wysłuchaniu utworu zaproszeni goście zadawali dzieciom pytania nawiązujące do jego treści. Uczniowie świetnie sobie radzili z tym zadaniem. Kolejny etap to wykonanie pracy plastycznej w dowolnym formacie i technice. Pierwszaki kolorowały „Kota w butach”. Drugoklasiści i trzecioklasiści pracowali w zespołach nad stworzeniem plakatu do „Krzesiwa” i „Dzikich łabędzi”.
W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie z klas I - III.  Wytwory wykonane przez dzieci zostały wyeksponowane w bibliotece szkolnej. Zaangażowanie we współpracę w grupach przy tworzeniu ,,dzieł artystycznych’’ było tak wielkie, że organizator przyznał dodatkowe nagrody książkowe. Oceny prac pod względem plastycznym dokonała p. Karolina Łukomska – nauczyciel plastyki.
W klasach I za pracę do bajki ,,Kot w Butach’’ nagrodę książkową  zdobył Franek Patronik
z klasy IA.
W klasach II za prace  do baśni ,,Krzesiwo’’ nagrody książkowe zdobyli: Maja Pawlak, Pola Kaczmarek, Klaudia Stankiewicz z klasy IIA.
W klasach III za prace do baśni ,,Dzikie łabędzie’’ nagrody książkowe zdobyły dwa zespoły.
I zespół: Viola Shapel, Ola Walczak , Asia Walczak z klasy IIIB.
II zespół: Amelia Gogojewicz, Serena Meggiolaro, Lena Jóźwiak, Antoni Sikora – Szwed, Nela Olearczyk z klasy IIIA.

Praca z najmłodszymi czytelnikami i współpraca z ich wychowawczyniami to sama przyjemność.

Nagrody książkowe zostaną wręczone na apelu szkolnym.

Akcję zainicjował, organizował i przeprowadził nauczyciel biblioteki -   Małgorzata Prugar .