Ułatwienia dostępu

KAŻDY KOCIAK TO PATRIOTA

Do obchodów Święta Niepodległości przygotowywaliśmy się solidnie. Na początek przyozdobiliśmy nasze okna w narodowe barwy i przygotowaliśmy gazetkę klasową. Na pytanie „Co to jest niepodległość?” odpowiedziała nam Zozi w swojej piosence o tym samym tytule. Tak bardzo nam się spodobała, że nauczyliśmy się ją śpiewać.

Potem przypomnieliśmy sobie legendę o powstaniu państwa polskiego. Postać Lecha na zawsze zapadła w naszej pamięci. To on założył gród, który nazwał Gniezno, i który stał się pierwszą stolicą Polski.

Symbole narodowe, ich znaczenie i historię – mamy w jednym paluszku. Postać pierwszego marszałka Polski – Józefa Piłsudskiego, rozpoznamy wszędzie. Ziuk, tak nazywała go mama, a Dziadek – tak zwracali się do niego żołnierze, lubił zwierzęta, a zwłaszcza konie i swoją klacz Kasztankę. My zapamiętaliśmy również, że zawsze miał w kiszenie cukierki dla napotkanych dzieci. Poznaliśmy piosenkę, która zagrzewała do boju żołnierzy Pierwszej Brygady.

Wiemy, że wiedzę o historii naszego kraju trzeba pielęgnować, a jednym ze sposobów są miejsca pamięci narodowej i uroczystości państwowe. 10 listopada w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez uczniów klas trzecich. Wierszami i piosenkami przekazali nam najważniejsze informacje. To było bardzo ciekawe spotkanie. Wszyscy uczniowie ubrani byli w stroje galowe przyozdobione kokardami narodowymi, w ciszy i skupieniu obejrzeli program artystyczny.

Ostatnim punktem szkolnego świętowania było wspólne odśpiewanie o wyjątkowej godzinie 11.11 całego hymnu. Do tego punktu dołączyli również przedszkolacy. Najmłodsi śpiewali najgłośniej. Na koniec pomachaliśmy własnoręcznie wykonanymi flagami, a nasz nowy kolega z Ukrainy miał również flagę swojej ojczyzny, bo nasze myśli wciąż są przy walczącym o swoją wolność i niepodległość ukraińskim narodzie.

NIECH ŻYJE POLSKA - NIECH TRWA NIEPODLEGŁOŚĆ!