Wycieczka do Pragi

W dniach 12-13 czerwca 2023 r. 25 uczniów klasy 8a uczestniczyło w wycieczce do Pragi, stolicy naszych południowych sąsiadów.

Praska przygoda rozpoczęła się pod Strahowskim Klasztorem, skąd uczestnicy wyprawy udali się do Muzeum Miniatur, gdzie oglądali eksponaty tak małe, że widoczne były dopiero pod mikroskopem, np.: karawana przechodząca przez ucho igielne, modlitwa "Ojcze nasz" napisana na ludzkim włosie, konik polny grający na skrzypcach i wiele innych. Oprócz pięknej panoramy Pragi oglądanej z punktów widokowych uczniowie podziwiali Hradczany, czyli powstałą w XIV w. "królewską" dzielnicę na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy. Zwiedzanie dzielnicy rozpoczęło się od Lorety, czyli zespołu barokowych budynków sakralnych. Następnie droga prowadziła przez kompleks zamku królewskiego (założonego
w IX wieku), budowaną przez sześć stuleci przepiękną katedrę św. Wita (siedzibę arcybiskupów praskich i prymasa czeskiego, główny kościół Pragi i Czech) oraz słynną Złotą Uliczkę (dawniej siedzibę miejscowych złotników). Uczniowie oglądali  także dzielnicę zwaną Malá Strana pełną pięknych barokowych pałaców, malowniczych kamieniczek, wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów. Przeszli przez słynny średniowieczny Most Karola łączący dzielnice Malá Strana i Staré Město, z charakterystycznymi barokowymi posągami, w tym figurą św. Jana Nepomucena (dotknięcie płaskorzeźby znajdującej się pod nią przynosi ponoć szczęście); dawną dzielnicę żydowską Josefov; praski Orloj, czyli średniowieczny zegar astronomiczny znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego. Nie można było pominąć na placu Wacława – wielkomiejskiego bulwaru z mnóstwem sklepów, sklepików z pamiątkami i lokali gastronomicznych, gdzie można było coś zjeść i zrobić zakupy. Na zakończenie dwudniowego pobytu w urokliwej stolicy Czech ósmoklasiści wzięli udział w godzinnym rejsie po Wełtawie. Mogli podziwiać najpiękniejsze zakątki Pragi z pokładu wycieczkowego statku.

Urok Pragi, piękna pogoda oraz miła atmosfera zapewniły niezapomniane wrażenia wszystkim uczestnikom wycieczki.

Anetta Rosołowska